SOS Satele Copiilor România angajează Profesor

Ne căutăm coleg/colegă care facă parte din echipa SOS Planet After school!

Ești acel profesor sau învățător pasionat de învățare și de lucrul cu copiii, căruia îi plac provocările și mediul ONG? În caz că DA, te invităm să citești anunțul de mai jos:

Responsabilitățile profesorului SOS Planet:

  • pregătește materialele educaționale și sesiunile zilnice de activități(incluzand suport la teme si ateliere creative), având în minte nevoile și interesele copiilor cu care lucrează;
  • ghidează copiii, creează și menține o atmosferă de cooperare pe parcursul întregului program;
  • coordonează activitățile zilnice și supraveghează copiii de-a lungul tuturor momentelor zilei;
  • urmărește constant progresul fiecărui copil (din punct de vedere academic, emoțional, social);
  • planifică și organizează activități extracurriculare sau evenimente de comunitate;
  • realizează planificările săptămânale, lunare și anuale;
  • menține comunicarea cu părinții;
  • participă la întâlnirile de echipă și contribuie cu idei și resurse în vederea dezvoltării de noi activități sau programe;
  • contribuție la dezvoltarea unei comunități educaționale puternice, formate din copii, familiile acestora, profesori și parteneri SOS Planet.

Nu am vrea să cerem prea mult, însă unele cerințe de mai jos sunt esențiale:

  • Are o experiență de minim 1 an în lucrul cu grupuri de copii cu vârste între 6 și 12 ani; experiența de lucru în sisteme educaționale alternative reprezintă un avantaj;
  • Are experiență în oferirea de suport copiilor pentru efectuarea temelor precum și pentru organizarea de activități din sfera educației non-formale;
  • Este deschis și motivat să găsească și să aplice metode și tehnici moderne prin care să susțină dezvoltarea autonomiei și a abilităților copiilor;
  • Este proactiv, interesat de creșterea personală și de învățare pe tot parcursul vieții;
  • În relația cu copiii, are capacitatea de a menține echilibrul între fermitate și blândețe și își asumă cu maturitate rolul de model în cadrul comunității din care face parte;
  • Are cunoștințe din sfera psihologiei copilului și este familiarizat cu stadiile de dezvoltare ale acestuia;
  • Manifestă permanent grijă și respect pentru fiecare copil cu care interacționează și face clar distincția dintre comportament și persoană;
  • Are experiență sau se simte confortabil inclusiv în mediul online (gestionare activități cu copiii pe platforme educaționale);
  • Este empatic, are o gândire pozitivă și dorința de a construi relații armonioase;
  • Este absolvent de studii superioare (inclusiv modulul pedagogic) în domenii corespunzătoare științelor socio-umane (reprezintă un avantaj absolvirea studiilor în domeniul Pedagogiei Învățământului Primar și Preșcolar sau a liceului pedagogic);

CE OFERIM:

  • Un mediu de lucru placut in care vei gasi oamenii dispusi sa te integreze in comunitatea lor si sa te sprijine;
  • Un spatiu verde si generos unde natura te va impresiona cu toata splendoarea ei;
  • Posibilitatea de a colabora pe termen lung;
  • Experienta intr-unul din cele mai cunoscute ONG-uri din lume;
  • Primăvara vine și cu o primă de 8 Martie (nu facem diferențe dacă te numești ”Vlad”);
  • Primă de Paște;
  • Un bonus de performanță în luna Decembrie în valoare minimă de un salariu;
  • O zi liberă aferentă zilei de naștere și o zi liberă de ziua Familiei (luna mai);
  • Zile suplimentare de concediu;
  • Bonus pentru recomandarea candidaților;
  • Asigurare medicală de sănătate Allianz Țiriac;
  • Acces la cărțile din biblioteca Bookster;
  • Participare la diferite formări, traininguri, schimburi de experiență cu alte echipe, conferințe, evenimente.

Împreună vom face ca învățarea să aducă valoare, susținându-i pe copii să-și dezvolte abilitățile, să se conecteze la nevoile lor și ale celor din jur și să-și antreneze inteligența emoțională, creativitatea, gândirea critică și autonomia.

Locație: București

Contract: full time (Septembrie 2022)

Dă-ne un semn la afterschool@sos-planet.ro sau la recrutare@sos-satelecopiilor.ro!

DESPRE SOS PLANET

SOS Planet este un proiect educațional al Asociației SOS Satele Copiilor România. Prin intermediul acestuia, ne propunem să aducem valoare în domeniul educației, prin crearea unei comunități incluzive, în care și copiii cu șanse reduse la educație să fie bine-veniți. În plus, ne dorim ca, în timp, prin activitățile desfășurate în cadrul SOS Planet, să putem contribui la susținerea proiectelor noastre adresate copiilor separați de părinți sau aflați la risc de separare. Mai multe informații găsiți aici: www.sos-planet.ro

Sursa: www.sos-satelecopiilor.ro