JOB_2

Organizaţia SOS Satele Copiilor România angajează – Psiholog pentru Satul SOS Cisnădie

Organizaţia SOS Satele Copiilor România angajează – Psiholog pentru Satul SOS Cisnădie (Județ Sibiu)

Descrierea postului:
Psihologul evaluează şi asistă în plan psihologic copiii si tinerii din cadrul Satului SOS Cisnadie.

Principalele sarcini:
– Evaluează şi reevaluează periodic, din punct de vedere psihologic, toţi copiii şi tinerii din cadrul Satului SOS Cisnadie, inclusiv în cadrul procesului de admisie a unor noi beneficiari;
– Întocmeşte şi monitorizează planurile de intervenţie specifică pentru nevoile emoţionale ale copiilor şi tinerilor;
– Participa la discutarea şi elaborarea planurilor individualizate de protectie pentru fiecare copil si tanar din cadrul programului nostru;
– Aplică teste psihologice pentru stabilirea nivelului de dezvoltare psihologica, interpretează datele obţinute şi face recomandari;
– Realizează un plan individual de recuperare psihologică pentru fiecare copil si tanar şi documentează riguros activităţile şi progresele copiilor în urma diverselor intervenţii;
– Se implică în menţinerea şi dezvoltarea de parteneriate cu diverşi specialişti (terapeuţi, neuropsihiatri etc.) sau instituţii care constituie o resursă pentru stabilitatea emoţională a copiilor şi adolescenţilor
– Ofera servicii de consiliere mamelor sociale, la cererea acestora, in legatura cu maniera optima de interactiune cu copii/tinerii si monitorizeaza modul de punere in aplicare a respectivelor recomandari
– Realizează şedinte de consiliere psihologica cu copiii si tinerii Satului SOS Cisnadie;

Cerințe:

Competenţe:
– Studii superioare încheiate în domeniul psihologiei (licenţă);
– Membru în Colegiul Psihologilor din România
– De preferat minim 2 ani de experienta în servicii pentru copii / adolescenţi;
– Cunoştinţe de legislaţie în domeniul protecţiei copilului;
– Cunoştinţe limba engleză şi operare PC;

Abilităţi:
– Rabdare, empatie şi bucurie de a lucra cu copii şi adolescenţi;
– Om de echipă, orientat către rezolvarea de probleme; simţ de răspundere;
– Excelente abilităţi de comunicare la nivel individual şi de grup;
– Disponibilitate foarte mare – sufletească şi de timp (inclusiv pentru un program flexibil, adaptat nevoilor copiilor);
– Flexibilitate, spirit de iniţiativă;
– Abilităţi de consiliere / formare;
– Capabil să îşi gestioneze timpul şi să lucreze sub presiune.

Oferta
Organizaţia oferă posibilitatea de a lucra pentru o idee generoasă pusă în slujba copiilor şi tinerilor în dificultate, un salariu adecvat funcţiei şi profilului caritabil al organizaţiei precum şi formare profesională continuă.

Trimiteţi CV-ul şi o scrisoare de motivaţie pe adresa de e-mail: tania.duduta@sos-satelecopiilor.ro până la data de 20 Ianuarie 2017.

Numai candidaţii selectaţi vor fi contactaţi în vederea participării la un prim interviu!

Descrierea organizaţiei:
Asociaţia SOS Satele Copiilor România este acreditată ca furnizor de servicii sociale şi este activă în România încă din anul 1990. Prin serviciile noastre oferim o familie copiilor ajunşi în dificultate, îi ajutăm să îşi clădească un viitor şi contribuim la dezvoltarea comunităţilor în care ei trăiesc.