JOB_4

SOS Satele Copiilor România angajează Pedagog pentru Satul de Copii SOS Cisnadie, județ Sibiu

La SOS Satele Copiilor România oferim o familie substitutivă copiilor în dificultate si îi ajutăm să îşi clădească un viitor.

Pedagogul este foarte important pentru copii şi pentru echipa noastră! Acesta iniţiază şi desfăşoară activităţi atractive (recreativ-educative şi de socializare) împreună cu şi pentru copiii din cele 12 case familiale, respectându-le nevoile individuale şi drepturile.

Responsabilităţi:

  • Sprijină activ copiii şcolari(clasele III-VI) în efectuarea temelor, cu focus pe progres;
  •  Organizează şi desfăşoară activităţi pe teme de educaţie informala şi non-formală;
  • Concepe si organizează activităţi directe (individuale şi de grup) cu copiii din clasele 0–VI : cluburi, excursii, activităţi culturale si sportive, care răspund cel mai bine nevoilor si obiectivelor de dezvoltare şi integrare al copiilor;
  • Întocmeşte programele de intervenţie specifică pentru copiii din clasele 0-VI (educaţie, DVI şi socializare); conlucrează activ cu echipa multidisciplinară si cu voluntarii care desfasoara activitati acesti copii;
  • Colaborează cu cadrele didactice din şcoli; susţine evaluarea potenţialului şi consilierea vocaţională a copiilor din clasele 0–VI;
  • Iniţiază, planifică şi implementează, impreuna cu ceilalti membrii ai echipei din care face parte,  planurile  de vacanţă precum şi bugetele şi activităţile pedagogice aferente acestor planuri;
  • Formuleaza, monitorizeaza si evalueaza planul individual din punct de vedere pedagogic a copiilor din Satul SOS Cisnadie;
  • Recomandă şi realizează intervenţii concrete, necesare pentru îmbunătăţirea situaţiilor problematice; promovează respectarea drepturilor copiilor.

Candidatul ideal: Persoană dedicată, entuziastă, simţ pedagogic dezvoltat, creativă, calmă, pasionată de interacţiunea cu copiii şi de dezvoltarea acestora la întregul potenţial.

Cerinţe:

Liceu pedagogic şi/sau studii superioare absolvite (licenţă), preferabil socio-umane;

Experienţă în activităţi cu copiii (organizare evenimente, jocuri, organizare activitati de timp liber si socializare, excursii, tabere); avantaj – lucrul cu copii din grupuri vulnerabile;

Cunoştinţe temeinice de legislaţie în protecţia copilului;

Limba engleză – nivel mediu

Profil:

Deschidere de a lucra cu copii şi adolescenţi din medii defavorizate

Disponibilitate foarte mare – sufletească şi de timp

Capacitate de organizare

Simt de raspundere si asumare

Flexibilitate

Creativitate şi spirit de echipă

Persoanele interesate pot trimite CV şi scrisoare de motivaţie pe adresa tania.duduta@sos-satelecopiilor.ro

Detalii la 021-668.00.88! Doar candidaţii selectaţi vor fi contactaţi şi invitaţi la interviu!