Fundația Sf. Dimitrie angajează specialist PR & Fundraiser

Fundatia  Sf. Dimitrie angajeaza  specialist PR & Fundraiser, cu experientă  si  dorinta de  a se alătura echipei unui ONG.

Candidatii interesati vor depune pana la data de 5 iulie 2016 prin e-mail (centrusfdimitrie@gmail.com) urmatoarele documente:

  • CV (care sa conţină date despre experienţa de munca anterioara)
  • Scrisoare de intentie, care sa explice de ce credeti ca sunteti potrivit pentru acest job si care sa includa salariul minim si salariul optim pe care vi-l doriti de pe urma indeplinirii responsabilitatilor

Numai candidaţii selectaţi vor fi invitaţi la interviu.

Cerinţe

  • Studii superioare in Științele Comunicării, Jurnalism sau Relații Publice
  • Experienţa de lucru în sectorul ONG
  • Utilizarea limbii  engleze, scris şi vorbit, la un nivel foarte bun;
  • Cunoaşterea unei a doua limbi străine ca franceza, germana, italiană prezintă un avantaj;
  • Excelente abilităţi în utilizarea Microsoft Office şi a Internet-ului;
  • Operare programe grafică (Photoshop, Corel) şi editare video la nivel începător – prezintă avantaj;
  • Orientat/ ă spre rezultate;
  • Foarte bun comunicator şi facilitator în reţea;
  • Capacitatea de a organiza şi coordona evenimente PR cu participare numeroasă;
  • Abilităţi de comunicare verbală şi în scris atât cu donatorii, jurnaliştii cât şi cu reprezentanţi oficiali;
  • Încredere în sine, carismă, capacitate de a convinge oamenii;
  • Abilitatea de a combina într-o manieră inovativă şi creativă metodele clasice de atragere de fonduri;
  • Flexibilitate, capacitate de a înţelege aşteptările fiecărui donator şi adaptarea mesajului la profilul fiecăruia;
  • Rezistenţă la stres şi respectarea termenelor limită;
  • Viziune şi capacitatea de a gândi strategic pe termen lung;
  • Abilitatea de a alterna munca de rutină cu activităţi dinamice şi creative.
  • Gândire analitică, aptitudini organizatorice, corectitudine, maturitate, stabilitate psihologică şi abilitate de a comunica;
  • Valori morale înalte.
  • Permis si experienta de conducere catergoria B  (avantaj)
  • Experienta în ONG-uri si voluntariatul sunt un avantaj

Responsabilităţi

  • Dezvoltarea strategiei de atragere de fonduri a fundatiei
  • Dezvoltarea strategiei de comunicare internă şi externă a fundatiei
  • Identificarea şi analiza intereselor donatorilor instituționali;
  • Selectarea celor mai eficiente mecanisme de atragere de fonduri care să răspundă obiectivelor fundatiei
  • Scrierea cererilor de finanţare conform standardelor solicitate de fiecare donator;
  • Iniţierea, menţinerea şi consolidarea relaţiei cu donatorii instituţionali şi individuali pentru fidelizarea acestora;
  • Crearea şi actualizarea permanentă a bazei de date cu donatorii, a istoricului donațiilor efectuate si a corespondenţei;
  • Organizarea şi coordonarea evenimentelor de strângere de fonduri;
  • Realizarea materialelor necesare în comunicarea cu donatorii şi potenţialii donatori: scrisori, prezentări, proiecte, rapoarte;
  • Dezvoltarea şi utilizarea instrumentelor online de atragere de fonduri;
  • Realizarea bugetului activităţilor şi evenimentelor de atragere de fonduri si monitorizarea veniturilor si cheltuielilor conform proiecţiei bugetare si a obiectivelor
  • Pregătirea materialelor de PR: broşuri de prezentare, afişe, etc.
  • Optimizarea şi actualizarea instrumentelor de promovare online a activităţii fundatiei
  • Mentinerea unei legături active cu jurnalistii, bloggerii, audienta online, comunitatea si  toti cei interesati de activitatea Fundatiei Sf. Dimitrie
  • stabilirea unei rețele de parteneri media, realizare bază de date, scriere comunicate de presă şi articole tematice, monitorizarea presei, rapoarte de presă post-evenimente;
  • Organizarea de evenimente precum conferinte de presă si asistentă în organizarea de evenimente cu scop de fundraising;
  • Monitorizarea si evaluarea permanentă a impactul activitătilor de comunicare;

Mai multe detalii depre activitatea fundatiei, pe www.fundatiasfantuldimitrie.ro.